Muzeum w Olsztynku posiada obecnie ok 14 tys. muzealiów ruchomych wykonanych z najróżniejszych materiałów: drewna, skóry, papieru, tkanin, metalu. Air Micro to urządzenie do ekologicznego zwalczania szkodników w zbiorach. W sposób ciągły zaciąga azot z powietrza, wtłaczając go do specjalnie przygotowanego balonu foliowego, w którym znajduje się obiekt. Za pomocą zamontowanych zaworów, azot wtłaczany jest do balonu, a tlen wypompowywany, dzięki czemu tworzy się środowisko beztlenowe, w którym giną szkodniki. Proces jest monitorowany, a kontrolowane parametry takie jak wilgotność, temperatura, ciągłość procesu, poziom azotu i tlenu w balonie zapisywanie w odstępach co kilka minut.
Urządzenie będzie używane m.in. do dezynsekcji obiektów, które będą eksponowane w nowopowstałym magazynie studyjnym. Budowa kopii stajni z folwarku Tołkiny zakończyła się w sierpniu br. Obiekt został wybudowany jako uzupełnienie sektora dworsko-folwarcznego i przeznaczony będzie na magazyn muzealiów ruchomych z częścią ekspozycyjną. Otwarcie magazynu zaplanowano na listopad 2021 roku.
Zakup nowoczesnego sprzętu umożliwi dezynsekcję obiektów i podniesie standardy przechowywania i zabezpieczania zbiorów, ale nie tylko. Zakupiony w ramach projektu sprzęt do fotografowania podniesie standard prowadzonej dokumentacji konserwatorskiej. Wysokiej jakości zdjęcia pozwolą uchwycić bardzo delikatną materię organiczną, z której wykonane są eksponaty.
Wyposażenie pracowni konserwatorskiej dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Muzeum otrzymało na ten cel 54 000,00 zł. Całkowity koszt projektu wyniesie 85 563,78 zł.