Spacer odbędzie się o godz. 11:00 i o godz. 14:00
- Zbiórka uczestników – przy Muzealnym Centrum Obsługi Turystów na 15 min. przed rozpoczęciem spaceru
- Oprowadza Ewa Sączawa – pracownik Działu Promocyjno-Oświatowego i przewodniczka PTTK
- Wstęp do Muzeum w tym dniu jest bezpłatny
Dzięki wsparciu z #FunduszeUE zrealizowaliśmy rożne projekty w naszym Muzeum. Chcemy je pokazać i o nich opowiedzieć! Wspólnie przejdziemy „Szlakiem zrealizowanych projektów po Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznym w Olsztynku”
Oto te, o których opowiemy:
1. Projekt PR/1/098/2018 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa oraz ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Projekt zrealizowany został w latach 2019-2022. Jego wartość to 1 mln EUR. Największym działaniem
w ramach realizacji projektu było wybudowanie magazynu muzealiów z częścią ekspozycyjną dla turystów. Obiekt jest kopią stajni z założenia dworskiego w Tołkinach. I ten właśnie obiekt i magazyn pokażemy podczas spaceru. Goście będą mogli zobaczyć jak we właściwy i bezpieczny sposób przechowuje się zbiory. Uczestnikom zaprezentujemy kolekcję współczesnej sztuki ludowej oraz zbiory muzealiów wielkogabarytowych, m.in. skrzynie posażne , szafy oraz łódź rybacką. Oczywiście to jeszcze nie wszystko, co tam się znajduje.
2. Projekt „Kultura ludowa Warmii i Mazur w nowym świetle”
Projekt zrealizowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Projekt składał się z dwóch działań:
Działanie 1: Zakup systemu audio tour guide. Dzięki nowemu systemowi poprawiła się jakość obsługi zorganizowanego ruchu turystycznego. Przekonacie się Państwo, jak komfortowo i wygodnie zwiedza się Muzeum ze specjalną słuchawką przy uchu, przez którą doskonale słychać opowieść przewodnika.
Działanie 2: Zakup systemu profesjonalnego oświetlenia ekspozycji – w ramach tego działania zostało zakupionych 168 profesjonalnych lamp wystawienniczych. Modernizacja systemu oświetlenia objęła łącznie 16 ekspozycji muzealnych. Już dziś wystawy muzealne można podziwiać w „nowym świetle”, co także podczas spaceru zobaczymy.
3. Projekt pod nazwą „MUZEUM W MINIATURZE”
Zrealizowany został w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 oraz współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Skierowany jest do osób niewidomych, niedowidzącym oraz poruszającym się na wózkach inwalidzkich. W ramach projektu powstały makiety z brązu będące dokładnym odzwierciedleniem trzech muzealnych obiektów tj. wiatraka „holendra” ze wsi Dobrocin, kościoła ze wsi Rychnowo z dzwonnicą ze wsi Mańki oraz chałupy ze wsi Gązwa. Są dostosowane do zwiedzania przez osoby ze szczególnymi potrzebami pod względem wysokości, dostępności i przeznaczenia do użytkowania. Umiejscowione zostały dokładnie przy obiektach, które przedstawiają. Powstał także plan tyflograficzny całego Muzeum z zaznaczoną ścieżką zwiedzania, który umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym zapoznanie się z całym jego obszarem. Doskonale obrazuje rozmieszczenie zagród oraz poszczególnych budynków znajdujących się w ich obrębie, a także daje wyobrażenie o wielkości Muzeum i liczbie obiektów. Na planie ujęte zostały wszystkie zgromadzone do tej pory obiekty dużej i małej architektury z terenu Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy.
Plan tyflograficzny pokażemy uczestnikom już na początku naszego wspólnego spaceru, kolejne makiety zobaczymy na szlaku zwiedzania.
>> Więcej o projektach można zobaczyć tutaj <<