Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie
Data: 19 września 2021
Rolnicy z całego województwa, konkursy na najładniejszy wieniec i stoisko dożynkowe, arcydzieła sztuki ludowej oraz przepyszne wypieki! To wszystko i wiele więcej mogliście zobaczyć w Naszym Muzeum podczas tegorocznych dożynek!
Dziękujemy gminom, które przygotowały piękne wieńce, dziękujemy Kołom Gospodyń Wiejskich oraz wszystkim przybyłym gościom! Było fantastycznie! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia!
– Ogromnie się cieszę, że po roku przerwy spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi mogliśmy się spotkać tradycyjnie w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, by wspólnie celebrować Święto Plonów – mówił do uczestników gospodarz wydarzenia marszałek Gustaw Marek Brzezin. – To piękna tradycja naszej narodowej tożsamości, kultury oraz obrzędowości, a przede wszystkim czas podziękowania Bogu za zebrane plony, a rolnikom za trud związany z codzienną, ciężką pracą na roli. To też wspaniała okazja do wspólnego spotkania rolników z całego województwa. Tym bardziej, że mieszkamy regionie, w którym rolnictwo stanowi jeden z kluczowych i najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki.
Marszałek Gustaw Marek Brzezin powitał wszystkich rolników, sołtysów, przedstawicieli instytucji działających na rzecz rolnictwa, przedstawicieli związków branżowych i zawodowych rolników, a także grupy wieńcowe. Mszę świętą koncelebrował metropolita warmiński ks. abp. Józef Górzyński. Po części oficjalnej dla zgromadzonych wystąpił zespół MEJK.
Gospodynie jak co roku rywalizowały o tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Na III miejscu w konkursie na wieniec znalazły się Gołdap i Jeziorany (przyznano nagrody po 3 tys. zł), II miejsce – Biała Piska i Bartoszyce (po 4 tys. zł), a na I miejscu – Banie Mazurskie (5 tys. zł). Nagrodę specjalną w tym konkursie wygrał wieniec zgłoszony przez gminę Budry (1,5 tys. zł). Wyróżnienia (po 1,3 tys. zł) przypadły wieńcom zgłoszonym przez gminy: Olsztynek, Budry, Susz, Grodziczno, Iława, Miłakowo i Płośnica.
Rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe. Tu na III miejscu znalazły się Gubławki z gminy Zalewo i Rozogi z gminy Sorkwity (po 2,5 tys. zł), na II miejscu Starduny z gminy Ełk i Nawiady z gminy Piecki (po 3 tys. zł), a na I – Piotraszewo z gminy Dobre Miasto (3,5 tys. zł). Wyróżnienia w tej rywalizacji powędrowały do Stradun z gminy Ełk i Nawiad z gminy Piecki (po 1,5 tys. zł).
Podczas wydarzenia wręczono również „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego“ oraz „Zasłużony dla Rolnictwa”.