Salon Wystawowy znajduje się w dawnym kościele parafialnym w centrum Olsztynka.
Jest jednym z najstarszych budynków w mieście. Zbudowany został w II poł. XIV wieku w stylu gotyckim, z wysoką wieżą dominującą nad miastem. Po pożarze w 1685r., mimo odbudowy nie odzyskał pierwotnego wyglądu. Po raz drugi budynek uległ zniszczeniu w czasie pożaru miasta w 1804r., a odbudowa trwała do 1880r. W 1914r., podczas walk z wojskami rosyjskimi, zniszczone zostało sklepienie świątyni. W 1933r. kościół poddano gruntownemu remontowi, połączonemu z przebudową oraz zmianą wystroju wnętrza. Pod koniec II wojny światowej budynek uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. Odbudowany został dopiero w latach 1974-1977 i adaptowany na cele muzealne. W struktury organizacyjne Muzeum Budownictwa Ludowego włączony został w 1985 r. Od tego czasu organizowane są w nim wystawy o różnorodnej tematyce.
Zdjęcie przedstawia budynek, w którym znajduje się Salon Wystawowy
Czynny od maja do końca września
Dom Mrongowiusza
Budynek zlokalizowany w dawnej baszcie na linii średniowiecznych murów obronnych Olsztynka, tuż za Salonem Wystawowym w Olsztynku.
Baszty budowane były w celu wzmocnienia murów otaczających miasto. W XVI w. niektóre z nich zmieniono w domy mieszkalne poprzez dostawienie ścian od strony miasta i przykrycie dachem. Dom w baszcie usytuowanej w sąsiedztwie kościoła, powstał w II poł. XVI w. Budynek należał do parafii ewangelickiej. Na parterze domu mieściła się szkoła ewangelicka na piętrze mieszkanie nauczyciela, zwanego rektorem. W latach 1761-1767 zamieszkiwała w nim rodzina rektora Bartłomieja Mrongowiusza, tutaj też 19 lipca 1764 roku przyszedł na świat syn Bartłomieja Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, później pastor, obrońca języka polskiego i polskiej tradycji kulturowej na Mazurach. W 1894 roku władze miejskie wydzierżawiły budynek od parafii ewangelickiej. Powstał w nim szpital i przytułek dla starców. Po drugiej wojnie światowej do końca lat siedemdziesiątych XX w. budynek zamieszkiwany był przez lokatorów, następnie po generalnym remoncie przeznaczony został na cele muzealne.
Zdjęcie przedstawia Dom Mrongowiusza, w którym znajduje się wystawa “W zaułku historii”
Otwiera się w nowym oknie.Otwiera zewnętrzną witrynę.Otwiera zewnętrzną witrynę w nowym oknie.Opens in a new window.Opens an external site.Opens an external site in a new window.Wird in einem neuen Fenster geöffnet.Öffnet eine externe Site.Öffnet eine externe Site in einem neuen Fenster.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda