Poznaj lepiej nasz region:
Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Europejskie Dni Dziedzictwa: Wiejskie podróże małe i duże. O transporcie na wsi słów kilka

Opowieść o regionalnym dziedzictwie z perspektywy dawnych środków transportu z przełomu wieku XIX i XX.

data wydarzenia: 10 września 2022

godzina: 11:00 - 15:00

Impreza w formie zwiedzania z muzealnikiem, wyjścia o godz. 11:00 i 13:00, start przed wejściem głównym do Muzeum.

Uczestnicy odwiedzą kilka wystaw prezentujących tradycyjne pojazdy i narzędzia związane z komunikacją i transportem. Będą to trzy wystawy: Wiejskie pojazdy wyjazdoweWiejskie pojazdy gospodarskieTransport ręczny. Dodatkową atrakcją będzie opowieść o „wozie cygańskim” i kulturze romskiej. Odbędą się także pokazy werkowania i kucia, komunikacji z koniem oraz jazdy bryczką. Koń jest zwierzęciem, które niewątpliwie w największym stopniu wpłynęło na rozwój ludzkości, ale także komunikacji między ludźmi. Dzięki niemu przemieszczaliśmy się miedzy wsiami, woziliśmy towary, podróżowaliśmy. Jest to także zwierzę, z którym odpowiednia komunikacja jest bardzo ważna i wcale nie należy do łatwych. Obserwacja odruchów, mowy ciała a przede wszystkim jasny przekaz gwarantuje pełną współpracę, a więc komunikację. Aby koń mógł przemieszczać się istotny jest także jego narząd ruchu – kopyta, o które odpowiednio trzeba dbać: werkować i podkuwać.