Europejskie Dni Dziedzictwa: Zmysłowa tradycja – spacerem po dawnych obyczajach
Podczas tegorocznych Dni Dziedzictwa chcemy zaproponować Państwu kulturowe wędrówki po dwóch kluczowych dla naszego życia obszarach związanych z pokoleniowym przekazem doświadczenia świata: umiejętnościami i praktykami życia codziennego oraz życia duchowego – praktyk religijnych, wierzeń, przesądów i zabobonów.
data wydarzenia: 9 września 2023
godzina: 11:00 - 15:00
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza 9 września (sobota) na dwa tematyczne spacery z etnografem, których przedmiotem będą te zachowane i te nieco zapomniane elementy niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warmii Mazur i Powiśla. Podczas tegorocznych Dni Dziedzictwa chcemy zaproponować Państwu kulturowe wędrówki po dwóch kluczowych dla naszego życia obszarach związanych z pokoleniowym przekazem doświadczenia świata: umiejętnościami i praktykami życia codziennego oraz życia duchowego – praktyk religijnych, wierzeń, przesądów i zabobonów.
11:00 Spacer pt. „Jesteśmy jacy byliśmy? Wiejska codzienność dawniej i dzisiaj”
O godz. 11:00 zapraszamy na spacer pt. Jesteśmy jacy byliśmy? Wiejska codzienność dawniej i dzisiaj. Podczas spaceru będziemy rozmawiać o rzeczach oraz umiejętnościach i praktykach, które były wymagane niegdyś by można było za ich pomocą zaspokajać nasze codzienne potrzeby i ułatwiać sobie życie. Będziemy konfrontować zachowania dnia codziennego naszych pradziadków i dziadków z naszymi własnymi. Poszukamy wspólnie odpowiedzi na pytania czy jesteśmy ciągle tacy sami mimo otaczającej nas zewsząd nowoczesnej technologii, czy też współczesny świat rzeczy zmienił nas już tak bardzo, że dawna „codzienność” stała się dla nas całkowicie obca i niedostępna.
13:30 Spacer pt. „Krzyżem i różdżką – szlakiem wiary i zabobonu po Warmii i Mazurach”
O godz. 13:30 zapraszamy Państwa z kolei na spacer kulturowy wokół dziedzictwa duchowego naszego regionu: Krzyżem i różdżką – szlakiem wiary i zabobonu po Warmii i Mazurach.
Nasze współczesne życie, jakkolwiek je prowadzimy, przeniknięte jest wątkami tradycyjnych wierzeń, przesądów a czasem nawet zabobonów. Niektóre z nich traktujemy już czysto rozrywkowo, a niektóre kształtują nasze codzienne praktyki w sposób, który nie do końca sobie nawet uświadamiamy.
Nasze współczesne sposoby bycia kształtowane są pod wpływem różnych tradycji religijnych i światopoglądowych. Ich ślady zachowały się w przestrzeni kulturowej mazurskich i warmińskich wsi. Zachowały się również w szeregu naszych codziennych praktyk i te wszystkie tropy duchowych tradycji będziemy wspólnie odkrywać podczas naszego drugiego spaceru Europejskich Dni Dziedzictwa.
Zapraszamy serdecznie! Tego dnia wstęp do Muzeum jest darmowy.