Regionalne Święto Ziół 2022

Święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, spotkania z zielarzami, kiermasz rzemiosła i kulinariów – to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć 15 sierpnia podczas Regionalnego Święta Ziół w olsztyneckim skansenie!

data wydarzenia: 15 sierpnia 2022

Charakter wydarzenia nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż. Głównym celem imprezy jest promocja ziół, jako atrakcyjnego i rynkowego produktu środowiska naturalnego obszarów wiejskich, prezentacja upraw i producentów ziół oraz produktów zielarskich z województwa warmińsko–mazurskiego z uwzględnieniem ich użycia w medycynie, kosmetologii i gastronomii. Powyższym działaniom będą towarzyszyć warsztaty i pokazy związane z tematem ziół, spotkania z zielarzem oraz kiermasz regionalnego rzemiosła i kulinariów.

Uroczyste otwarcie wydarzenia będzie miało miejsce o godz. 11:00, na którym Dyrektor Muzeum przywita przybyłych Gości. O godz. 12:30 w zabytkowym Kościele z Rychnowa odbędzie się Msza Święta z poświęceniem własnoręcznie przygotowanych bukietów.

Kiermasz rękodzieła i kulinariów będzie trwać już od godziny 10:00. Na scenie koncerty i występy artystyczne. Wydarzenie po mistrzowsku poprowadzi pan Robert Lesiński.

Najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w animacjach teatralnych przygotowanych przez Hannę Banasiak, pt. „Zieleń, nie zieleń” oraz w warsztatach prowadzonych przez pracowników Muzeum. Zapraszamy m.in. na „Magię ziół” – malowanie na szkle, „Ziołowe kafelki” czy na warsztaty „Wędrowny drukarz” z ludowego zdobnictwa tkanin ornamentem roślinnym. Pokażemy też jak wygląda obróbka lnu metodą tradycyjną. Z okazji zbliżającego się roku Kopernika zapraszamy na stoisko promocyjne Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Szlak Kopernikowski – Gwiazdozbiór Miejsc”, na którym odbędą się warsztaty oraz animacje dla dzieci związane z postacią znanego astronoma. Tutaj też będą rozdawane wejściówki na spacer z zielarzem po ziołowym ogrodzie. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zapraszają do Mobilnego Astrolabium, w którym przez specjalne słoneczne teleskopy będzie można obejrzeć Słońce.

Wspólnie z Wioską Ginących Zawodów – Garniec Koronowo zapraszamy na pokazy tłoczenia oleju na historycznych urządzeniach oraz na „Zielarski kram”– pachnące ziołami stoisko wędrownej zielarki, która opowie o sposobach i technikach przygotowywania ziół i wywarów leczniczych.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Pan Gustaw Marek Brzezin.

Wstęp jest płatny według obowiązującego cennika.

>> Zachęcamy do zakupu biletów drogą online! <<

Serdecznie zapraszamy!

Regionalne Święto Ziół - plakat

Regionalne Święto Ziół – plakat