Poznaj lepiej nasz region:
Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Regionalne Święto Ziół

Święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, spotkania z zielarzami, degustacje ziołowych naparów i potraw – to wszystko i wiele więcej można zobaczyć podczas Regionalnego Święta Ziół. Wydarzenie odbywa się tradycyjnie 15 sierpnia w olsztyneckim skansenie.

data wydarzenia: 15 sierpnia 2021

godzina: Całodniowe

Święta Ziół promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach, to niezwykle barwne i aromatyczne wydarzenie. Widać to doskonale na kiermaszu, na którym nigdy nie brakuje miodów, słodyczy, produktów ziołowych oraz przypraw i kulinariów z ich dodatkiem. Swoje wyroby, w postaci pamiątkowej ceramiki, garncarstwa, rzeźby, obrazów, świec, wyrobów z drewna oraz wikliny, co roku oferują również rękodzielnicy. Udział w imprezie zapowiada średnio ponad 120 wystawców!

15 sierpnia w kulturze ludowej nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej. Tradycją jest już uroczysta Msza święta, podczas której można poświęcić wykonane własnoręcznie wianki i bukiety z przygotowanych wcześniej ziół, kwiatów i zbóż.

Ludzie od pokoleń stosowali rośliny oraz zioła, których szerokie właściwości pomagały w leczeniu różnorodnych schorzeń. Podczas imprez odbywają się tematyczne warsztaty i pokazy.

Smakosze zawsze mają okazję spróbować ziołowych przysmaków, naparów i herbat, a osoby zaciekawione przyszłością mogą poznać swój horoskop ziołowy.