Regionalne Święto Ziół

Święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, spotkania z zielarzami, kiermasz rzemiosła i kulinariów,  degustacje ziołowych naparów i potraw – to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć 15 sierpnia podczas Regionalnego Święta Ziół w olsztyneckim skansenie!

data wydarzenia: 15 sierpnia 2021

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Pan Gustaw Marek Brzezin.

Charakter wydarzenia nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż. Głównym celem imprezy jest promocja ziół, jako atrakcyjnego i rynkowego produktu środowiska naturalnego obszarów wiejskich, prezentacja  upraw i producentów ziół oraz produktów zielarskich z województwa warmińsko–mazurskiego z uwzględnieniem ich użycia w medycynie, kosmetologii i gastronomii. Powyższym działaniom będą towarzyszyć warsztaty i pokazy związane z tematem ziół, spotkania z zielarzem oraz kiermasz regionalnego rzemiosła i kulinariów.

Uroczyste otwarcie wydarzenia będzie miało miejsce o godz. 11.00, na którym Dyrektor Muzeum przywita przybyłych Gości. O godz. 12.30 w zabytkowym Kościele z Rychnowa odbędzie się Msza Święta z poświęceniem własnoręcznie przygotowanych bukietów.

Kiermasz rękodzieła i kulinariów będzie trwać już od godziny 10.00. Na scenie wystąpią m. in.: Warnijsko Kapela, Polka.Dot oraz Kapela Ludowa Śparogi.

Wydarzenie po mistrzowsku poprowadzi  pan Robert Lesiński.

Najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w animacjach teatralnych przygotowanych przez Hannę Banasiak, pt. „Kolorowy ogródeczek ziołowy” oraz w warsztatach prowadzonych przez pracowników Muzeum. Zapraszamy na „Ziołowe obrazy na szkle” oraz na warsztaty „Zróbmy sobie bączka”.

Nie zabraknie pokazów i degustacji przygotowanych przez Stowarzyszenie Warmińskich Chłopów Bosych, które zawsze cieszą się ogromna popularnością. Tematem będą mieszanki ziołowe oraz konopie – ich zalety i lecznicze działanie. Najmłodsi będą mogli poprzechadzać się boso po ścieżce sensorycznej, a na koniec zjeść pyszny podpłomyk z naturalnymi dodatkami.

Wioska Ginących Zawodów zaprasza na pokazy tłoczenia oleju na historycznych urządzeniach oraz na „Zielarski kram”- pachnące ziołami stoisko wędrownej zielarki, która opowie o sposobach i technikach przygotowywania ziół i wywarów leczniczych. W Kuźni z Bielicy odbędą się pokazy kowalstwa, natomiast do chałupy ze wsi Różanka zapraszamy na pokazy tkactwa.

Zachęcamy do udziału w spacerze z Muzealnikiem po ogrodzie ziołowym.

Podczas wydarzenia w godz. 11.00-14.00 czynny będzie mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19 jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson.

Całe wydarzenie odbędzie się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku, w godz. 10.00-17.00. Wstęp jest płatny według obowiązującego cennika.

>> Zachęcamy do zakupu biletów drogą online <<

Serdecznie zapraszamy!

swieto ziol plakat 2021

Regionalne Święto Ziół 2021 plakat