#BleuBlancRouge

Rodzinny piknik w kolorach Francji

Zabierz rodzinę, przyjaciół, koc i koszyk z jedzeniem i spędź ten dzień z nami na łonie natury! Miejsca wystarczy dla wszystkich! Mile widziane niebiesko-biało-czerwone akcenty ubioru.

data wydarzenia: 11 lipca 2021

14 lipca to Święto Narodowe Francji. Tego dnia przypada rocznica zdobycia Bastylii, które rozpoczęło Wielką Rewolucję Francuską. Współcześnie Francuzi obchodzą ten dzień radośnie, w gronie najbliższych – rodziny i przyjaciół. Tradycyjnie na najsłynniejszej alei świata, Champs-Élysées (pl. Pola Elizejskie), w ciągu dnia odbywa się wielka defilada wojskowa, a wieczorem, jak Francja długa i szeroka, niebo rozbłyska fajerwerkami. Z tej okazji miłośnicy kultury francuskiej i języka francuskiego, członkowie i członkinie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Bretanii i Francji Amitié, wspólnie z Centrum Polsko-Francuskim Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku zapraszają na RODZINNY PIKNIK W KOLORACH FRANCJI.

Kiedy? 11 lipca 2021 roku (niedziela), godz. 11.00-17.00
Gdzie? Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

PROGRAM

W programie m.in. gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, zajęcia warsztatowe, występy artystyczne, wystawy plenerowe.

11:00 – 14:00 Francuskie gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, warsztaty plastyczne
– warsztaty malowania na szkle
– rzeźbiarskie odlewy z gipsu (od godz. 12:00)
– kącik hafciarski
– czytelnia pod chmurką
– gry i zabawy ruchowe

14:30 – 16:00 MACALLA TRIO – muzyka francuska: koncert i warsztaty taneczne

16:00 – 17:00 LUCY & TOM – koncert “Niedziela w Paryżu – Édith Piaf i gitara elektryczna”
Nowoczesne interpretacje piosenek Édith Piaf i jej śpiewających przyjaciół w wyjątkowych aranżacjach na głos i gitarę elektryczną nadają świeżego wiatru w żagle starym acz nieśmiertelnym utworom. Koncert przeplatają opowieści o Édith, jej miłościach, przyjaźniach i Paryżu. Doskonały język francuski oraz wyczucie klimatu i emocji tworzą magię opowieści z minionych lat nawiązując do uniwersalności ludzkich przeżyć a niepokorne połączenie koronek i skórzanej kurtki wyśmienicie oddają pierwotny pazur, zadziorność jak i romantyzm i autentyczność Édith Piaf.

Podczas pikniku będzie można obejrzeć wystawy plenerowe:
● “France eMotion”: animowana podróż, zorganizowana przez francuską agencję Atout France we współpracy z Institut français w Paryżu, to projekt artystyczny łączący prace młodych, międzynarodowych fotografów, nowe technologie i francuskie obiekty kultury. Trzydzieści pięć niezwykłych dzieł ożywa dzięki rzeczywistości rozszerzonej, a celem wystawy jest rozbudzenie u widzów z całego świata ciekawości i ochoty na (ponowne) odkrycie bogactwa francuskiego dziedzictwa kulturowego.

● “Barwy Przyjaźni” Julii Szewczyk, młodej artystka rodem z Olsztyna, studentki na wydziale rzeźby i intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej pasja do rzeźbienia i tworzenia w glinie i innych podobnych materiałach zrodziła się w liceum. Obecnie powoli zaczyna odnajdywać swoją drogę w świecie współczesnej sztuki, inspirując się wieloma artystami, tworząc nowe pomysły na rzeźby, rysunki. Brała udział w wystawach takich jak „Sztuka bez spiny” w Gdańsku, „Wokół kuli” w Poznaniu, „Europejska Noc muzeów” w Chojnicach i wielu innych. W 2019 roku wzięła udział w programie Erasmus – półroczny wyjazd do Rennes we Francji, gdzie również angażowała się warsztaty z performancu i manifestu z Allan Michard.