Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin zaprasza na Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie 2023.

data wydarzenia: 17 września 2023

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego informuje, że tegoroczne Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się 17 września br., na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku.

Dożynki są symbolicznym podziękowaniem za zbiory i prośbą o urodzaj w przyszłych latach oraz wspaniałą okazją do wspólnego spotkania się rolników z całego województwa. To także okazja aby podziękować im za całoroczną, mozolną i bardzo trudną pracę, którą wykonują każdego dnia. W programie m. in.:

Przemarsz korowodu dożynkowego od chałupy ze wsi Burdajny pod scenę w amfiteatrze
12:00 – Msza święta
Obrzęd dożynkowy
– Rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”
– Rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejsze stoisko dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich

Od zawsze podstawowym akcentem dożynek było składanie wieńca dożynkowego. Nawiązując do tradycji, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego corocznie podczas uroczystości organizuje konkurs na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy, który kierowany jest do wszystkich gmin z terenu województwa.