Zapraszamy na świąteczne wystawy!
Serdecznie zapraszamy na tegoroczne wystawy świąteczne, które przybliżą Wam magię dawnych tradycji adwentowych, bożonarodzeniowych i noworocznych!
13 grudnia 2024
Serdecznie zapraszamy na tegoroczne wystawy świąteczne, które przybliżą Wam magię dawnych tradycji adwentowych, bożonarodzeniowych i noworocznych!
13 grudnia 2024
Poza południowa Warmią, Mazurami i Pruską Litwą, które charakteryzowały się pewnymi odrębnościami wynikającymi z różnic religijnych i etnicznych inne dzielnice Prus Wschodnich pozostawały zasadniczo pod wpływem kultury niemieckiej. W Prusach Górnych (Oberlandzie) i Prusach Dolnych wsie były bogatsze, a ich mieszkańcy szybciej i chętniej przejmowali wzory z kultury miejskiej, która miała w dużej mierze charakter uniwersalny – ogólnoniemiecki. Celem przedstawionej wystawy jest uwypuklenie pewnych cech i jakości samej świątecznej oprawy jak i niektórych zwyczajów mieszkańców Prus Górnych i Dolnych w odniesieniu do pozostałej części regionu historycznych Prus Wschodnich z początków XX wieku.
Święta Bożego Narodzenia zwane na dawnych Mazurach godami lub godnymi świętami tradycyjnie poprzedzał okres adwentu, z którym łączyło się niegdyś szereg ciekawych zwyczajów i wierzeń charakterystycznych dla tego protestanckiego regionu. Okres ten, zgodnie z tradycją kościelną, obejmował czas od czwartej niedzieli poprzedzającej Boże Narodzenie do 24 grudnia. Specjalnie zaaranżowane wnętrze uzupełniają rekwizyty, które swoją religijna wymową w pewnym stopniu oddają nastrój wyczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.
Przedstawiona aranżacja odwołuje się do tradycji kiedy to ostatni dzień grudnia na Warmii nazywano zilijo. Według ówczesnych ludowych zwyczajów czas przejścia ze starego roku w nowy liczony był już od drugiego dnia świąt. Z tym krótkim okresem wiązano szereg wierzeń i praktyk magicznych, których celem było zapewnienie domownikom wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku.
Aranżacja nawiązuje do świątecznej rzeczywistości z przełomu lat 70 i 80-tych ubiegłego wieku. Do jej budowy wykorzystano rekwizyty, które obrazują fragment historii Polski Ludowej i codzienności jej zwykłych obywateli. Dla nowych pokoleń będzie to obraz świąt bożego narodzenia z czasu młodości swoich rodziców a dla tych drugich sentymentalna podróż do chwil i obrazów z minionego dzieciństwa.
Wszystkie zdjęcia z wystaw dostępne na stronie – WYSTAWY ŚWIĄTECZNE 2024
Wystawy dostępne do końca stycznia.