Okładka książki: Krótka opowieść o architekturze regionów Warmii, Mazur i Powiśla.

Krótka opowieść o architekturze regionów Warmii, Mazur i Powiśla

Autor: Michał Poniewski

Rok: 2010

Format: 14,8x21 cm

Rodzaj oprawy: oprawa miękka

Cena: 2,50 zł

Polska jest krajem o dużym zróżnicowaniu kulturowym. Odmienne historie różnych jej części, długotrwałe wpływy innych kultur oraz lokalne tradycje do dziś są widoczne w mowie, potrawach, zwyczajach, a nawet w sposobie myślenia. W dzisiejszych czasach różnice te zaczynają się zacierać, a lokalna kultura ginie, zmienia się lub miesza z innymi. Coraz częściej pozostają nam jedynie różnice w świadomości, kosztem zróżnicowania zewnętrznego. Od wielu dziesiątek lat Polacy nie są w stanie rozpoznać czyjegoś pochodzenia po stroju, gwarze czy po stylu, w jakim wybudowano jego dom, gdyż elementy te wyszły poza swoje pierwotne granice. Tymczasem warto wiedzieć, że za tymi różnicami kryją się często fascynujące dzieje mieszkańców, a ich historię mogą nam opowiedzieć „niemi świadkowie”: domy, stroje, sztuka ludowa oraz folklor. W naszym kraju wyróżniamy kilka dzielnic o odrębnej historii, kulturze i tradycjach. W większości pokrywają się one z podziałem administracyjnym kraju, a są to: Wielkopolska, Śląsk, Małopolska, Mazowsze i Pomorze. Jednak każda z dzielnic składa się z wielu mniejszych regionów.

Formularz zamówienia

Użyjemy tych danych, aby poinformować Cię o dostawie.

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.

DANE DO PRZELEWU:
    Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku