Okładka książki: O wiatrakach Warmii i Mazur i młynarzu z daleka ..

O wiatrakach Warmii i Mazur i młynarzu z daleka…

Autor: Wiesława Chodkowska, Monika Sabljak-Olędzka

Rok: 2016

Format: 21,5x21 cm

Rodzaj oprawy: miękka

Cena: 25,00 zł

Młyny wietrzne nazywane wiatrakami, niegdyś związanie integralnie z krajobrazem wsi, pozostawione „czasowi” odchodzą w zapomnienie. Wraz z budowlami zanika myśl techniczna, której tradycje sięgają co najmniej średniowiecza. Jest ona elementem podlegającego ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W obawie, że w ciągu najbliższych dekad wiatraki przestaną istnieć zupełnie, pragniemy zwrócić uwagę na konieczność ochrony tych, które jeszcze zostały. W książce pokrótce omówiono historię młynarstwa wietrznego, przedstawiono typy wiatraków: „koźlaki”, „holendry” i „paltraki” oraz ukazano ich obecny stan zachowania na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Publikację wzbogacono o relację Stefana Niziołka, który sporą część swego dzieciństwa spędził, obserwując pracujący wiatrak.

Formularz zamówienia

Użyjemy tych danych, aby poinformować Cię o dostawie.

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.

DANE DO PRZELEWU:
    Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku