Zeszyt 7
Rok: 2016
Liczba stron: 169
Format: 23x16 cm
Rodzaj oprawy: miękka
Cena: 15,00 zł
Problematyka związana z osadnictwem i budownictwem wiejskim. Dom, zagroda wiejska, kształt wsi czy struktura osadnictwa to tematy nie tylko szeroko obecne w bogatej literaturze etnograficznej, historycznej, socjologicznej, geograficznej, ale też ciągle żywe i inspirujące.
Kulturowa kategoria „dom” należy bowiem do jednych z najsilniej emocjonalnie nacechowanych pojęć, za pomocą których człowiek opisywał i opisuje swoje miejsce w świecie i swoją tożsamość. Jest to też niezwykle bogata kategoria semiotyczna, nie sposób byłoby tu wymienić wszystkich możliwych symbolicznych znaczeń słowa „dom”.
To wszystko aż nadto wystarczające powody, abyśmy w naszym czasopiśmie również spróbowali podjąć tę problematykę. Czynimy to odnosząc się do naszego własnego kontekstu. Zarówno pierwotny zamysł dzisiejszego Muzeum, jak i zróżnicowanie kulturowe dawnych ziem pruskich sprawiły, że w olsztyneckim skansenie reprezentowane są bardzo różnorodne tradycje architektury wiejskiej, systemów osadniczych i związanych z nimi stylów życia. Na terenie naszego Muzeum prezentujemy nie tylko budownictwo Warmii i Mazur. Znalazły tutaj też swoje miejsce tradycje budownictwa olęderskiego oraz litewskiego, reprezentowanego przez obiekty pochodzące z terenu tzw. Pruskiej Litwy.