Akronim projektu: LIMMA, nr. projektu: LTPL00384
Program i priorytet, w ramach którego realizowany jest projekt:
Program Współpracy Transgranicznej Interreg VI-A Litwa-Polska 2021-2027
Priorytet 2: Promowanie dobrostanu fizycznego, emocjonalnego i kulturowego
Cel szczegółowy 2.2: Zwiększenie roli kultury i zrównoważonej turystyki w gospodarce rozwój, włączenie społeczne i innowacje społeczne
Lider Projektu: Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku (Museum of Folk Architecture Ethnographic Park in Olsztynek);
Partner: Litewskie Muzeum Etnograficzne w Rumszyszkach (Open-Air Museum of Lithuania, Lietuvos etnografijos muziejus);


BUDŻET PROJEKTU
Całkowity budżet projektu: 1.504.338,18 EUR
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (ERDF, 80%): 1.203.470,54 EUR
Budżet projektu przypadający na Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku (Lidera projektu): 895.497,18 EUR, w tym:
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (ERDF – 80%): 716.397,74 EUR
Wkład własny (dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego): 179.099,44 EUR.
Budżet projektu przypadający na Litewskie Muzeum Etnograficzne w Rumszyszkach (Partnera projektu): 608.841,00 EUR
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (ERDF – 80%): 487.072,80 EUR
Wkład własny: 121.768,20 EUR.
Okres realizacji projektu: 1.11.2025-31.10.2027
Cel projektu
Celem projektu jest wykorzystanie dziedzictwa kulturowego Małej Litwy i Mazur do rozwoju wspólnych produktów i usług kulturalnych i turystycznych, z uwzględnieniem zasad zrównoważonej turystyki. Dzięki realizacji projektu wspólne dziedzictwo litewsko-polskie zostanie lepiej zaprezentowane społecznościom lokalnym i turystom zagranicznym.
Projekt ma również na celu nawiązanie współpracy między organizacjami działającymi w obszarze dziedzictwa kulturowego Małej Litwy i Mazur.
Planowane działania
Główne zadania planowane do realizacji w projekcie przez Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku:
- Budowa kopii czterech budynków z obszaru kulturowego Małej Litwy. Będą to obiekty tworzące dwa charakterystyczne dla kultury Małej Litwy typy zagród wiejskich: zagrodę rolnika i zagrodę rybaka. W zagrodzie rolnika wybudowane zostaną: stajnia, stodoła i piwnica. W zagrodzie rybaka wybudowana zostanie chałupa rybaka, przeniesiony zostanie również jeden obiekt z innego obszaru muzeum, aby w pełni odzwierciedlić historyczny układ zagrody (konserwacja i translokacja stajni).
- W projekcie zostanie również zrealizowany szereg działań skierowanych do osób ze szczególnymi potrzebami: dysfunkcjami wzroku i słuchu, osób starszych oraz z dysfunkcjami poznawczymi, a także osób z ograniczoną sprawnością fizyczną. M.in. powstaną 2 makiety z brązu – chałupy rolnika i chałupy rybaka, a plan tyflograficzny znajdujący się przy wejściu do muzeum zostanie uzupełniony 4 miniaturami nowo wybudowanych w ramach projektu obiektów.
Główne działania planowane do realizacji w projekcie przez Litewskie Muzeum Etnograficzne w Rumszyszkach:
- budowa stodoły – zagroda ze wsi Vabalų, składająca się już z 2 obiektów (domu i obory) zostanie uzupełniona o nowy budynek.
- Zaplanowana została renowacja dwóch kutrów rybackich z Małej Litwy. Kutry zostały zakupione przez Muzeum w 1975 r., wykorzystywane były do połowów na Zalewie Kurońskim na początku XX wieku.
- Konstrukcja modelu obiektu architektonicznego z obszaru Małej Litwy – dom z Tilże. Model będzie eksponowany w OAML przy wejściu do sektora Małej Litwy. Makieta zostanie wybudowana w skali 1:3, a jej przybliżone wymiary to 4 x 2,75 metra, a wysokość do kalenicy 2,6 metra.
Wśród działań partnerskich:
- Przeprowadzenie badań naukowych nad dziedzictwem kulturowym Małej Litwy i Mazur, które staną się podstawą wspólnie przygotowanego przez partnerów raportu prezentującego dziedzictwo kulturowe tych obszarów pogranicznych.
- MBL-PE oraz OAML przygotują publikację udostępnianą on-line w trzech językach angielskim, litewskim i polskim, pt.: Dziedzictwo kulturowe Małej Litwy i Mazur – raport z badań terenowych i studiów kulturowych. Publikacja powstanie w rezultacie prowadzonych przez partnerów studiów nad literaturą przedmiotu oraz wspólnie zorganizowanych ekspedycji po przygranicznych regionach.
- Wspólnie z partnerem zostanie również przetłumaczona i wydana w językach polskim i litewskim książka Erwina Banschera: Die Moormenschien von Augstumal (Ludzie bagien z Aukštumale) prezentującej opis życia codziennego mieszkańców jednego z subregionów Małej Litwy.
- Stworzenie transgranicznej sieci współpracy i wymiany kulturalnej instytucji i organizacji zajmujących się badaniem i popularyzacją dziedzictwa kulturowego Małej Litwy i Mazur.
- Realizacji projektu będą towarzyszyły liczne konsultacje partnerskie, spotkania i wspólne warsztaty, których celem będzie nie tylko rozwijanie bilateralnej współpracy między muzeami, ale również tworzenie i rozwijanie inicjatyw na rzecz popularyzacji dziedzictwa kulturowego Małej Litwy i Mazur w obu krajach.
Więcej informacji można znaleźć na stronach:
STRONA: Interreg Lithuania-Poland Programme
FACEBOOK: Interreg Lithuania-Poland Programme