Poznaj lepiej nasz region:
Postanowienia ogólne
§ 1
1. Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficzny w Olsztynku jako organizator działalności edukacyjnej związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich, w trosce o zabezpieczenie dobra małoletnich korzystających z oferty warsztatów organizowanych przez Muzeum oraz z oprowadzania z przewodnikiem, zgodnie z obowiązkiem nałożonym w art. 22b i 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, wprowadza Standardy Ochrony Małoletnich.
2. Przy opracowaniu Standardów przyjęto następujące założenia:
- Muzeum prowadzi regularną weryfikację osób zatrudnionych lub skierowanych do pracy z małoletnimi w ramach umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, w związku z czym w Muzeum nie są zatrudnione osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu małoletnich ani też nie jest z takimi osobami prowadzona współpraca na jakiejkolwiek podstawie prawnej,
- wszyscy pracownicy i osoby skierowane do pracy z małoletnimi w ramach umowy o pracę lub innego stosunku prawnego potrafią zdiagnozować symptomy krzywdzenia małoletniego oraz podjąć interwencję w przypadku podejrzenia, że małoletni jest ofiarą przemocy,
- postępowanie przeprowadzone w przypadku stwierdzenia podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego nie może naruszać powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a także zasad poszanowania prywatności i delikatnej psychiki małoletnich,
- opiekunowie prawni poszerzają wiedzę i świadomość w zakresie metod wychowania bez stosowania przemocy i przekazują małoletnim zasady bezpieczeństwa,
- małoletni przebywający w Muzeum korzystając ze skierowanej do nich oferty zajęć i podczas wizyt indywidualnych są z opiekunami prawnymi lub w ramach grup zorganizowanych.
- Ilekroć w Standardach jest mowa o:
- MBL – należy przez to rozumieć Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku,
- Dyrektorze – należy przez to rozumieć Dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku,
- personel MBL – należy przez to rozumieć wszystkich pracowników Muzeum Budownictwa Ludowego – parku Etnograficznego w Olsztynku oraz inne osoby mające kontakt z małoletnimi poprzez zaangażowanie w działalność MBL,
- krzywdzenie małoletniego – należy przez to rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub karalnego ze szkodą dla małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym również personel MBL,
- małoletni – należy przez to rozumieć osobę, która nie ukończyła 18 roku życia,
- opiekun małoletniego – należy przez to rozumieć osobę uprawnioną do reprezentacji i stanowienia o małoletnim,
- osobie odpowiedzialnej za wprowadzenie Standardów Ochrony Małoletnich – należy przez to rozumieć osobę wyznaczoną przez Dyrektora MBL do sprawowania nadzoru nad realizacją niniejszych Standardów.
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi a personelem MBL
§ 2
- Za wprowadzenie i przygotowanie standardów w MBL odpowiedzialny jest Dyrektor.
- Dyrektor zapoznaje personel MBL ze Standardami oraz odbiera od nich oświadczenia o zapoznaniu się ze Standardami. Wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.
§ 3
- Dyrektor MBL przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem personelu MBL do działalności związanej z edukacją małoletnich zobowiązany jest do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym. Sprawdzeniu podlegają również osoby poniżej 18 roku życia. Osoba figurująca w rejestrze nie może zostać dopuszczona do zajęć edukacyjnych oraz oprowadzania wycieczek, w których biorą udział osoby małoletnie.
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa małoletnich, Dyrektor MBL dokonuje w każdym roku kalendarzowym sprawdzenia personelu MBL wyznaczonego do działalności edukacyjnej małoletnich.
- Informacje uzyskiwane są z Rejestru z dostępem ograniczonym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości. Informacje zwrotne otrzymane z systemu są drukowane i składane do akt osobowy.
- W przypadku gdy powzięte zostaną informacje o wszczęciu wobec kogokolwiek z personelu MBL postępowania karnego o przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub przestępstwo przeciwko małoletniemu Dyrektor MBL niezwłocznie odsuwa taką osobę od wszelkich działań z małoletnimi.
§ 4
- Personel MBL działa zawsze dla dobra małoletniego i w jego interesie. Małoletni traktowany jest z szacunkiem oraz z uwzględnieniem jego godności i potrzeb. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletniego w jakiejkolwiek formie.
- Personel MBL zobowiązany jest do przestrzegania praw dziecka i praw człowieka.
- Personel MBL zobowiązany jest do równego traktowania wszystkich małoletnich, niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej, wyznania, pochodzenia etnicznego czy niepełnosprawności.
- Personel MBL jest uwrażliwiony na przemoc rówieśniczą.
- Personel MBL zobowiązany jest do utrzymania profesjonalnej relacji z małoletnimi – odnosi się do małoletniego z szacunkiem, nie lekceważy, nie zawstydza, nie upokarza i nie obraża małoletniego.
- Personel MBL obowiązany jest do działania w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji zachowania.
- Personel MBL nie może utrwalać wizerunków małoletnich w żadnych celach, jeżeli opiekun małoletniego nie wyraził na to zgody.
- Podczas zajęć edukacyjnych odbywających się w Muzeum odpowiedzialność za małoletnich ponoszą ich opiekunowie. Personel MBL nie pozostaje sam z małoletnimi podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych. W przypadku zajęć edukacyjnych dla uczestników indywidualnych opiekun jest zobowiązany przebywać razem z małoletnim.
- Personel MBL nie może mieć kontaktu z małoletnimi podczas czynności higienicznych.
- W przypadku stwierdzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, pracownik MBL zobowiązany jest powiadomić niezwłocznie o zaistniałej sytuacji Dyrektora MBL.
- W opisanych Standardach przyjęte zostały następujące zachowania niedozwolone:
- stosowanie agresji i przemocy fizycznej oraz psychicznej wobec małoletnich,
- naruszenie nietykalności osobistej małoletnich,
- łamanie praw dziecka i praw człowieka,
- dyskryminacja ze względu na stan zdrowia, potrzeby rozwojowe i edukacyjne, możliwości psychofizyczne, seksualność, orientację seksualną, pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne i światopogląd,
- łamanie praw, ustalonych norm i zasad obowiązujących w Muzeum Budownictwa Ludowego,
- stosowanie wypowiedzi naruszających godność osobistą,
- wykorzystywanie przewagi fizycznej i stosowanie gróźb,
- obrażanie, upokarzanie, lekceważenie i zawstydzanie małoletniego,
- nawiązywanie relacji o charakterze seksualnym,
- fotografowanie, filmowanie i upublicznianie zdarzeń z udziałem małoletnich bez zgody opiekunów z, którymi przebywają na terenie Muzeum.
§ 5
Wszelkie podejrzenia dotyczące nieodpowiednich zachowań pracowników Muzeum wobec małoletnich są bezzwłocznie wyjaśniane przez dyrektora Muzeum.
§ 6
Nieprzestrzeganie zasad postępowania traktowane jest jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych z wszystkimi wynikającymi stąd konsekwencjami, z rozwiązaniem stosunku pracy włącznie.
Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.
§ 7
- Krzywdzeniem jest:
- przemoc fizyczna – celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być m.in. złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne. Przemoc fizyczna powoduje lub może spowodować utratę zdrowia bądź też zagrażać życiu;
- przemoc emocjonalna – powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie małoletniego, nieustanna krytyka, wciąganie małoletniego w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, stawianie małoletniemu wymagań i oczekiwań, którym nie jest w stanie on sprostać;
- przemoc seksualna – angażowanie małoletniego w aktywność seksualną przez osobę dorosłą, w tym wykorzystywanie seksualne, które odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie małoletniego, współżycie z małoletnim) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego ( np. pokazywanie małoletniemu materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas;
- przemoc ekonomiczna – niezapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju dziecka, m.in. odpowiedniego odżywiania, ubrania, potrzeb edukacyjnych czy schronienia, w ramach środków dostępnych rodzicom lub opiekunom;
- zaniedbywanie – niezaspokojenie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych małoletniego przez rodzica lub opiekuna prawnego, niezapewnienie mu odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, braku dozoru nad wypełnianiem obowiązku szkolnego.
- Zagrożenie bezpieczeństwa małoletniego może przybierać różne formy, może być też realizowane z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu oraz komunikowania się.
§ 8
- Personel Muzeum pracujący z dziećmi podczas zajęć muzealnych oraz podczas oprowadzania wycieczek kieruje się przepisami prawa i działa na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
- Każda informacja dotycząca podejrzenia krzywdzenia dziecka traktowana jest poważnie i wyjaśniana jest bez względu na to czy pochodzi od dziecka, jego opiekuna czy też osoby dorosłej bądź pracownika Muzeum oraz bez względu na to czy dotyczy podejrzenia krzywdzenia ze strony innego rówieśnika, opiekuna dziecka czy też pracownika Muzeum bądź osób współpracujących z Muzeum.
§ 9
- Pracownicy Muzeum podczas prowadzonych czynności zwracają szczególną uwagę na występowanie w zachowaniu małoletniego sygnałów świadczących o krzywdzeniu.
- W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez pracownika Muzeum, osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.
- Dyrektor przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieś wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności jego opiekunami.
- Dyrektor ustala przebieg zaistniałego zdarzenia.
- W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo Dyrektor sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji. Wzór zawiadomienia stanowi załącznik nr 2 do niniejszych standardów.
- W przypadku gdy pracownik dopuścił się wobec dziecka innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa, dyrektor sprawdza wszystkie okoliczności zdarzenia, a w szczególności ma obowiązek wysłuchać pracownika podejrzewanego o krzywdzenie, dziecko oraz innych świadków zdarzenia jeśli tacy występują. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji, która stanowi załącznik nr 3 do niniejszych standardów.
- W sytuacji gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka, należy rozważyć rozwiązanie stosunku pracy z osobą, która dopuściła się krzywdzenia.
Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania.
§ 10
- W Muzeum obowiązują Standardy ochrony małoletnich w wersji zupełnej oraz w wersji skróconej.
- Standardy w wersji zupełnej zamieszczone są na stronie internetowej Muzeum oraz udostępnione każdemu zainteresowanemu do wglądu w sekretariacie Muzeum.
- Rodzice, opiekunowie prawni oraz opiekunowie szkolni małoletnich przy zapisie dziecka na zajęcia są każdorazowo informowani o obowiązujących w Muzeum Standardach i możliwością zapoznania się z nimi.
Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia.
§ 11
- Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu jest Dyrektor.
- Osobami odpowiedzialnymi za udzielenie pomocy małoletniemu wsparcia w sytuacji krzywdzenia jest każdy pracownik Muzeum – przy sytuacjach niecierpiących zwłoki.
- W przypadku uzyskania informacji lub zauważenia przez pracownika, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek udzielenia pomocy a następnie sporządzenia notatki służbowej i zgłoszenia tego faktu dyrektorowi.
- Każde uzasadnione podejrzenie jest podstawą do podjęcia kolejnych działań.
- Pracownik ma obowiązek podjęcia i zgłoszenia zawsze w przypadku:
- podejrzenia krzywdzenia dziecka na podstawie jego obserwacji,
- gdy dziecko ujawniło doświadczenia krzywdzenia,
- gdy inna osoba (dorosła lub dziecko) zgłosiła fakt krzywdzenia dziecka.
- W przypadku, gdy osobą krzywdzącą jest pracownik, karta interwencji zostaje sporządzona przez Dyrektora, który przeprowadza czynności wyjaśniające i podejmuje działania dyscyplinujące.
- Dyrektor wzywa rodziców dziecka, co do którego powziął informacje o możliwości krzywdzenia i informuje ich o sytuacji dziecka.
- W sytuacjach szczególnych Dyrektor może powołać zespół interwencyjny, w skład którego wchodzą osoby mogące mieć wiedzę o sytuacji dziecka oraz maja możliwość wsparcia i zapewnienia bezpieczeństwa dziecku.
- Powołany zespół sporządza plan pomocy dziecku, który powinien zawierać :
- działań jakie Muzeum zapewnia dziecku w celu poczucia bezpieczeństwa,
- wsparcia jakie zaoferuje dziecku,
- informacja o miejscach, w których znajdują się specjalistyczne placówki pomocy dziecku jeśli istnieje taka potrzeba.
Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego
§ 12
- Dokumentacja ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających małoletniemu powinny składać się z:
- karty interwencyjnej danego zdarzenia,
- notatki służbowej sporządzonej przez pracownika na okoliczność danego zdarzenia.
- Dokumentacja dotycząca ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego, dokumentacja dotycząca interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka jest przechowywana w Dziale Kadr Muzeum i jest udostępniana tylko i wyłącznie za zgodą Dyrektora.
Rozdział VII
Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi przebywającymi na terenie Muzeum
§ 13
- W muzeum określone zostają następujące zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi:
- uczestnicy zajęć organizowanych przez Muzeum akceptują i szanują siebie nawzajem;
- uczestnicy nie naruszają praw innych uczestników poprzez dyskryminację ze względu na jakąkolwiek jego odmienność;
- zachowanie i postepowanie uczestników nie może naruszać ich poczucia godności oraz wartości osobistej innych osób;
- uczestnicy zajęć mają prawo do własnych poglądów oraz wyrażania ich biorąc pod uwagę sposób ich wyrażania tzn. wolny od agresji i przemocy;
- uczestnicy zajęć nie mają prawa stosować wobec innych uczestników oraz innych osób żadnej agresji, przemocy słownej, fizycznej i psychicznej – z jakiegokolwiek powodu i jakichkolwiek okoliczności.
- Za niedozwolone zachowania małoletnich uznaje się:
- stosowanie jakiejkolwiek agresji i przemocy wobec innych osób (bicie, uderzenia, popychanie, kopanie, opluwanie, wymuszanie, napastowanie seksualne, nadużywanie swojej przewagi nad inną osobą, fizyczne zaczepki, zmuszanie innej osoby do podejmowania niewłaściwych działań, rzucanie przedmiotami);
- stosowanie przemocy słownej (obelgi, wyzwiska, wyśmiewanie, szydzenie z krzywdzonego, bezpośrednie obrażanie ofiary, plotki i obraźliwe żarty, groźby);
- stosowanie przemocy psychicznej (poniżanie, wykluczanie, izolacja, manipulowanie, wulgarne gesty, obraźliwe smsy oraz mmsy, wiadomości na forach internetowych, w mediach społecznościowych, zabieranie i niszczenie rzeczy należących do krzywdzonego, straszenie i szantażowanie.
- W przypadku krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego na terenie Muzeum, pracownik będący świadkiem zdarzenia zobowiązany jest zdecydowanie i stanowczo przerwać negatywne zachowania uczestników zajścia poprzez rozdzielenie stron konfliktu oraz poinformować Dyrektora Muzeum.
Zakres zadań Dyrektora Muzeum w przypadku podejrzenia lub uzyskania informacji, że dziecko jest krzywdzone
§ 14
Do zadań Dyrektora – w przypadku podejrzenia lub uzyskania informacji, że dziecko jest krzywdzone – należy:
- Przyjmowanie zgłoszeń o krzywdzeniu lub podejrzeniu krzywdzenia dziecka;
- Branie udziału w rozmowie z rodzicami, opiekunami prawnymi oraz opiekunami szkolnymi;
- W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia dziecka natychmiastowe zawiadamianie policji;
- Informowanie o konsekwencjach prawnych stosowania przemocy;
- Prowadzenie nadzoru nad prowadzeniem przypadku dziecka krzywdzonego.
§ 15
- W sytuacji ujawnienia krzywdzenia małoletniego dyrektor wyznacza pracownika, bądź zespół pracowników zobowiązanych do opracowania planu wsparcia udzielanego krzywdzonemu, który zawiera odpowiednio do sytuacji wskazania dotyczące:
- określenia form pomocy na terenie muzeum lub kierowania do instytucji udzielających pomocy,
- wspieranie rodziny poprzez wskazanie instytucji w zakresie poradnictwa, konsultacji psychologicznej, terapii uzależnień, terapii dla sprawców przemocy,
- pomocy socjalnej poprzez wskazanie instytucji oferującej taką pomoc,
- Wdrożenie planu następuje po akceptacji Dyrektora.
- Wyznaczony odpowiednio przez Dyrektora pracownik monitoruje przebieg realizacji planu.
Zasady przeglądu i aktualizacji standardów
§ 16
- Odpowiedzialnym za monitorowanie Standardów jest Kierownik Działu promocyjno-oświatowego MBL.
- Nie rzadziej, niż raz na dwa lata, dokonywany jest przegląd Standardów oraz weryfikacja potrzeb ich aktualizacji.
- Osoba odpowiedzialna za Standardy monitoruje realizację Standardów, reaguje na ich naruszenie oraz koordynuje zmiany w Standardach prowadząc jednocześnie rejestr zgłoszeń i proponowanych zmian.
- Personel Muzeum może przekazywać swoje uwagi, proponować zmiany względem uregulowań zawartych w Standardach do osoby odpowiedzialnej za Standardy oraz zgłaszać incydenty naruszania Standardów.
- Wszelkie uwagi, proponowane zmiany i incydenty w zakresie naruszania Standardów osoba odpowiedzialna za Standardy przekazuje Dyrektorowi Muzeum.
- Wszelkich zmian w Standardach dokonuje Dyrektor zarządzeniem.
Zasady ochrony danych osobowych i wizerunku małoletniego
§ 17
- Personel Muzeum, uznając prawo małoletniego do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku oraz danych osobowych małoletniego.
- Dane osobowe małoletniego podlegają ochronie na zasadach określonych w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych oraz w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
- Dane osobowe małoletnich są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
- Personel Muzeum nie utrwala ani nie umożliwia osobom trzecim, w tym mediom, utrwalania wizerunku małoletniego bez pisemnej zgody opiekuna małoletniego.
- Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takie jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekunów na utrwalanie wizerunku małoletniego nie jest wymagana.
Standardy Ochrony Małoletnich - wersja skrócona
- Pracownicy Muzeum oraz inne osoby z, którymi Muzeum współpracuje, mając w ramach swoich bezpośrednich obowiązków kontakt z małoletnimi, czyli osobami poniżej 18 roku życia, działają przede wszystkim dla dobra małoletnich i traktują małoletnich z szacunkiem.
- Pracownicy Muzeum nie stosują przemocy wobec małoletnich, nie zawstydzają ich, nie lekceważą i nie obrażają, starają się rozmawiać z nimi w sposób dostosowany do sytuacji i wieku. Podnoszą głos tylko wtedy gdy jest to konieczne (np. w sytuacji zagrożenia).
- Pracownicy Muzeum nie mogą mieć żadnego kontaktu fizycznego z małoletnimi.
- W przypadku, gdy pracownicy Muzeum dostrzegą, że małoletni może być krzywdzony przez innego małoletniego lub jakąkolwiek osobę dorosłą, powiadomi o tym osoby odpowiedzialne w Muzeum, a jeśli będzie taka potrzeba, również odpowiednie służby. Dyrektor Muzeum lub osoba podejmująca interwencję przeprowadzi rozmowę z opiekunami małoletniego i wskaże, gdzie można szukać pomocy.
- Pracownicy Muzeum zapewniają ochronę danych osobowych i wizerunku małoletniego. Utrwalanie wizerunku małoletniego wymaga zgody opiekuna. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy małoletni jest elementem większej grupy (np. zgromadzenia, publicznego wydarzenia) – wtedy zgoda nie jest potrzebna.
- Osobą odpowiedzialną za stosowanie Standardów jest Kierownik Działu promocyjno-oświatowego.
- Przy zapisywaniu grup na warsztaty oraz zwiedzanie muzeum z przewodnikiem opiekunowie grup zobowiązani są do zapoznania się ze Standardami Ochrony Małoletnich umieszczonymi na stronie internetowej Muzeum.
- Standardy w wersji pełnej i skróconej dostępne są na stronie internetowej Muzeum w zakładce edukacja oraz zaplanuj wizytę.
- W każdej sali edukacyjnej Muzeum wywieszona jest wersja skrócona Standardów Ochrony Małoletnich.
- Dokonanie rezerwacji na warsztaty oraz zwiedzanie muzeum z przewodnikiem oznacza zaakceptowanie Standardów Ochrony Małoletnich obowiązujących w Muzeum.
Otwiera się w nowym oknie. Otwiera zewnętrzną witrynę. Otwiera zewnętrzną witrynę w nowym oknie. Opens in a new window. Opens an external site. Opens an external site in a new window. Wird in einem neuen Fenster geöffnet. Öffnet eine externe Site. Öffnet eine externe Site in einem neuen Fenster.