OTWARCIE MAGAZYNU <br> STUDYJNEGO MUZEALIÓW

data wydarzenia: 24 listopada 2021

OTWARCIE MAGAZYNU STUDYJNEGO MUZEALIÓW

KOPII STAJNI Z ZAŁOŻENIA DWORSKIEGO W TOŁKINACH

(Gmina Korsze, powiat kętrzyński)

Uroczystość rozpocznie się 24 listopada 2021 o godz. 13:00

Budowę magazynu studyjnego muzealiów zrealizowano w ramach projektu „Olsztynek-Kalinigrad – od wspólnej historii do przyszłego partnerstwa” w Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Budynek jest kopią stajni z założenia dworskiego w Tołkinach. Jest to dwukondygnacyjny obiekt o powierzchni zabudowy 529,5 m2, powierzchni magazynowej wraz z częścią ekspozycyjną 865 m2 i kubaturze 4367 m3.  Magazyn posiada strefę otwartą dla publiczności. Oznacza to, że turyści mogą wejść do udostępnionej części magazynu i zobaczyć, w jaki sposób przechowuje się zbiory. Budynek składa się z części ekspozycyjnej i właściwych pomieszczeń magazynowych, ciągów komunikacyjnych wraz z windą towarową oraz pomieszczeń socjalnych, gospodarczych i technicznych. W sali wystawienniczej zachowano charakter wnętrz dawnej stajni poprzez zastosowanie drewnianych wykończeń elementów konstrukcyjnych (stropu i słupów z mieczami).

Magazyn studyjny posiada zainstalowane systemy wentylacji mechanicznej, ogrzewania, system antywłamaniowy, sygnalizacji pożaru oraz monitoring. Konstrukcje nowoczesnych regałów przesuwnych pozwalają, za jednym dotknięciem pulpitu sterującego, zyskać szybki dostęp do zbiorów.

Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem wyniosła 3 164 319,28 zł, z czego 2 811 247,74 zł sfinansowano ze środków unijnych, 318 071,54 zł ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego a to 35 000,00 zł środki własne.

Cała budowa została utrwalona na filmie, który zaprezentujemy podczas uroczystego otwarcia obiektu. W programie przewidywany jest również koncert zespołu Babsztyl!

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: