Zeszyt 6
Rok: 2015
Liczba stron: 144
Format: 23,5x16,5 cm
Rodzaj oprawy: miękka
Cena: 15,00 zł
Zeszyt dotyczy różnych aspektów ochrony i społecznej roli dziedzictwa kulturowego – zarówno w wymiarze lokalnym i konkretnym, jak też uniwersalnym. Wiesława Chodkowska zajmuje się w swoim tekście zagadnieniami konserwatorskimi zabytkowej już kładki pieszej w Lidzbarku Warmińskim. Nawet tak bardzo lokalny i konkretny fenomen ujawnia swój szeroki, bo ogólnoeuropejski kontekst. Firma, która prawdopodobnie budowała lidzbarską kładkę, była światowym pionierem budownictwa opartego na żelbecie.
Sporo miejsca poświęcamy problematyce turystyki historycznej i kulturowej. Traktują o tym dwa z publikowanych tekstów. Jakub Jagodziński podejmuje zagadnienie wykorzystania badań archeologicznych do rozwoju przemysłu turystycznego, a Joanna Sokal poddała wnikliwej analizie strategie rozwoju tworzone na różnych szczeblach organizacji samorządowej pod kątem występowania w nich pojęcia „turystyka historyczna” i terminów pokrewnych oraz roli im przypisywanej.
Artykuł Moniki Sabljak-Olędzkiej prezentuje działania MBL-PE podejmowane na przestrzeni ostatnich lat w obszarze edukacji historycznej. Ciekawe zagadnienie porusza tekst Anny Wojszel poświęcony malowanym wiatom przystankowym na Warmii. Malowane przystanki, a raczej działania realizowane w związku z nimi stały się czynnikiem integrującym lokalne społeczności.